linart.no-ip.org DYSTRYBUCJE
 

Dystrybucje - wybór

Na początek  pytania:

Co to jest dystrybucja?

    Jest tylko jedna wersja Linuxa istnieje jednak wiele różnych dystrybucji. Dystrybucja to pakiet programów zoptymalizowany do różnych potrzeb i zastosowań. Różne firmy i grupy wydają własne pakiety w skład których wchodzi system oraz oprogramowanie: oprogramowanie serwerowe, biurowe, narzędzia programistyczne, gry, programy do obsługi multimediów i wiele innych. Pakiet najczęściej nosi nazwę firmy która nad nim pracuje i go wydaje.

Kilka znanych dystrybucji to...

RedHat  Aurox
Mandrake  Suse
Slackware  Fedora
Debian  PLD
Knoppix (D)  

 

 

Jaką dystrybucję wybrać? Krótki opis kilku z nich..

KNOPPIX

Aby zobaczyć jak wygląda Linux możesz posłużyć się jedna z dystrybucji uruchamianych z płyty CD np.: Knoppix. Dystrybucja ta nie wymaga instalacji na twardym dysku. Po kilku minutach od włożenia płytki z systemem do CD-romu możemy pracować w środowisku graficznym.

Konieczne jest uruchomienie systemu z płyty CD!!!

MANDRAKE

Dla początkujących użytkowników proponuję korzystanie z dystrybucji Mandrake (9.0)- jest bardzo prosta w instalacji i obsłudze. Wymaga minimum wiedzy na temat systemu Linux. Praktycznie wszystkie podstawowe operacje dostępne są w trybie graficznym.

RedHat

Komercyjna dystrybucja z dobrym wsparciem technicznym ze strony producenta. Wersja pudełkowa kosztuje ok. 200zł. Preferowana dla użytkowników znających już podstawy Linuxa. Na bazie tej dystrybucji mozemy skonfigurować wydajny serwer internetowy.

Slackware

Dystrybucja ta jest uważana za jedną z najtrudniejszych w instalacji i konfiguracji. Nie zalecana dla początkujących użytkowników.

 

Wybór nalezy do Ciebie!!!


główna